Byrokracia MŽP postavila slovenských chovateľov mimo EÚ

Autor: Anton Moravcik | 1.10.2013 o 6:31 | Karma článku: 7,81 | Prečítané:  685x

Byrokracia MŽP postavila Slovenských chovateľov mimo EÚ Sokoliarstvo najlepšie vystihuje stará Latinská definícia : De Arte Venadi cum Avibus – umenie lovu zveri pomocou cvičených dravých vtákov   Sokoliarstvo je najhumánnejší a najušľachtilejší  spôsob lovu.

V modernom sokoliarstve sa však dravce využívajú aj na biologickú ochranu letísk, rôznych poľnohospodárskych kultúr a na redukovanie stavu holubov v mestách.

Ide o prirodzený rešpekt vtákov pred dravcami a miestam  kde sa vyskytujú dravce sa radšej vyhýbajú.

Už v roku 1988 navrhol náš Slovenský klub sokoliarov pri SPZ projekt na umelé vysadenie sokolov sťahovavých na Bratislavskom Hrade. Zabezpečili sme zdarma sokoly od chovateľa z Dánska, ktorý sa špecializoval na odchov stredoeurópskych  sokolov, ktoré žijú aj u nás a celý projekt sme chceli robiť v našej réžií. Žiaľ ako je typické pre Slovensko, naša pomalá a rozbujnená byrokracia zmarila celý projekt.

O pár rokov sa tento projekt spustil v Prahe a celý svet sa mohol pozerať cez internet na hniezdiace sokoly a zviditeľňovala sa Praha.

Pražania sa mohli na to pozerať aj priamo v meste na veľkoplošnej obrazovke.

 

Sokola na holuba netreba nejako špeciálne cvičiť nakoľko tento inštinkt má sokol už v sebe.

Akurát je potrebné tieto inštinkty jemne nasmerovať správnym smerom.

Najlepší spôsob na vypustenie sokolov je pripraviť na vhodnom mieste umelé hniezdo a do hniezda dať mláďatá zhruba vo veku 2 - 3 týždňov a dokrmovať ich už v tomto novom hniezde.

Po dorastení sa hniezdo otvorí a sokoly môžu vyletieť. Najprv sa zdržiavajú tesne pri hniezde a postupne sa stále viac a viac vzďaľujú. Stále sa však vracajú na hniezdo za potravou až do tej doby než sa naučia loviť. Prítomnosť sokolov odradzuje holubov a zároveň sokoly ich redukujú.

Po viacerých vypusteniach sokolov je šanca , že si to hniezdo obľúbia a v dospelosti tam môžu zahniezdiť .

Mnohé „ochranárske“ občianske združenia ktoré za posledné roky abnormálne profitujú na „ochrane“ a zavádzajú verejnosť premrštenými  cenami dravcov. Vďaka svojmu prepojeniu na Ministerstvo životného prostredia a Štátnu ochranu prírody kde priamo niektorí vedúci pracovníci sú aj priamo členmi týchto združení sa im podarilo presadiť ceny ktoré absolútne nezodpovedajú trhovým cenám ale sú výhodné na presadzovanie tkzv. ochranárskych projektov a keďže to prepojenie je veľmi silné a vlastne si môžu sami sebe odporúčať  a schvaľovať rôzne dotácie, granty a projekty a tak im idú veľké peniaze. Napríklad na „záchranu“ dropa dostali v roku 2004 cca 80 miliónov Sk a niet ani dropa a ani peňazí , ale členovia týchto združení majú po 2.000.- EUR mesačne a drahé terénne autá. Ďalšie 2 milióny EUR na   „záchranu“  sokola rároha a v spoločnom Slovensko – Maďarskom projekte údajne „ochranári“ vybrali za posledných cca 10 rokov 215.000.000.- Sk !  2 milióny EUR na „záchranu „ orla kráľovského  napriek tomu , že populácia týchto dravcov u nás je stabilná už celé stáročia a žiadnu „záchranu“ nepotrebujú .

Tvrdenia , že sokol, ktorý žije u nás ,  stojí 100.000.- Sk alebo dokonca 100.000.- dolárov sú hrubé klamstvá, ktoré majú slúžiť na zvyšovanie dôležitosti týchto združení a zároveň navádzať laikov na kriminalitu.

V skutočnosti je cena sokola sťahovavého alebo sokola rároha ,či na Slovensku alebo aj v celej EÚ, v priemere od 100 do 500.- EUR a to s certifikátom- potvrdením /CITES/

Chovatelia sokolov na mláďatá dostavajú potvrdenia – certifikáty /CITES/ napríklad v Nemecku osobne na počkanie a poštou do troch dní , v Čechách a v Rakúsku do týždňa a na Slovensku po veľkom byrokratickom procese / ktorý je v úplnom rozpore s nariadeniami EÚ/ to trvá cca 4 až 6 mesiacov ! V Nemecku vydá jedna pracovníčka niekedy za deň aj 200 Potvrdení / CITES / a na Slovensku obrovský byrokratický aparát vydá za rok cca 150 Potvrdení / CITES / . Týmto sú vlastne Slovenskí chovatelia vyradení z obchodovania nakoľko mláďatá je možné predať v júli na burze v Taliansku, v Čechách alebo v Nemecku  a to žiaden Slovenský chovateľ nemôže stihnúť.

Slovenský klub sokoliarov pri SPZ bol založený v roku 1971 a za tie roky sokoliari zachránili stovky dravcov a dnes už dokážu bez problému odchovávať sokoly, orly, jastraby a pod. Hlavnou úlohou klubu je zachovávať sokoliarstvo ako kultúrne dedičstvo našich predkov a napomáhať ochrane dravcov. Sokoliari úspešne rozmnožujú sokoly sťahovavé, sokoly rárohy, sokoly tmavé, orly skalné, jastraby lesné a aj rôzne druhy sov. O vysokej kvalite Slovenských sokoliarov svedčí fakt , že sú veľmi žiadaní v celej EÚ a dokonca aj v USA a v Kanade. Asi ani niet v EÚ sokoliarskeho dvora alebo odchovni dravcov, kde by nebol Slovenský sokoliar. Niektorí  sokoliari sa vrátili po 10 rokov prace v zahraničí a začali odchovávať na Slovensku ale sú doslova šokovaní , že úradníci z ministerstva životného  prostredia vôbec nerešpektujú nariadenia ES a EÚ, Medzinárodný dohovor CITES a ani našu legislatívu a vytvárajú neprekonateľné prekážky chovateľom. To čo v iných štátoch EÚ ide úplne bez problémov je u nás takmer nemožné.

V októbri 2010 sa konalo medzinárodné stretnutie sokoliarov . V rámci tohto 39. ročníka sa na Slovensku po prvý krát uskutočnila konferencia Medzinárodnej asociácie pre sokoliarstvo

a ochranu dravých vtákov  IAF International Association for Falconry and Conservation of

Birds of Prey. V Kaštieli v Palárikove sa stretli delegáti Belgicka, Českej republiky, Francúska, Holandska, Chorvátska , Japonska, Južnej Afriky, Kanady, Kataru, Kazachstanu,

Maďarska , Maroka, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Srbska,  Slovinska, Rakúska a USA. Svorne konštatovali , že úroveň Slovenského sokoliarstva patrí k špičke sveta.

Delegáti ocenili perfektný exteriérový a zdravotný stav našich dravcov, systém nášho vzdelávania a odovzdávanie skúseností mladej generácii.

Na Slovensku sa vyučuje sokoliarstvo na lesníckych školách v Banskej Štiavnici, v Liptovskom Hrádku, v Prešove, vo Zvolene a dokonca v Štiavnických baniach a v Častejaj na Základnej škole.

Osvetovú prácu na ochranu dravcov pomocou pravidelných letových ukážok robia sokoliari na Hrade Červený Kameň,  v Mojíne , v Bojniciach, na Trenčianskom Hrade , pod Spišským Hradom a pod.

Od roku 2012 existujú na Slovensku dva sokoliarske kluby a to :

Slovenský klub sokoliarov  www.klubsokoliarov.sk

Slovenský klub sokoliarov pri SPK  www.sokoliari.sk

Ak sa chce niekto stať riadnym sokoliarom , tak musí zložiť skúšku z poľovníctva, ďalej musí absolvovať jednoročnú prax u skúseného sokoliara a musí zložiť skúšku zo sokoliarstva.

Sokoliarstvo vzniklo pred viac ako 2000 rokov pre Kristom a má teda viac ako 4000ročnú tradíciu a našou úlohou je ho zachovať ho ako kultúrne dedičstvo našich predkov pre ďalšie generácie.

 

Anton Moravčík prezident Slovenského klubu sokoliarov

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?